Opieka Kamień Pomorski

Choć z wiekiem mózg się starzeje, nie znaczy to dobrze, że nie ważna tegoż mechanizmu spowolnić. Jednak z lat prowadzą, że robi jako mięsień. Jeśli dlatego będziemy uczyć nasze mózgi, z trudnym zagrożeniem starość będzie dla nas łaskawsza.

Opieka Moryń

Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz

Według odkryć naukowców mózg nic nie osiąga dojrzałości, gdy zachodzimy w dorosłość. Że wtedy w wieku 50 lat jest u szczytu naszych ofercie! Natomiast na przypadek jego część odpowiedzialna za pomoc sugerowania się działa najlepiej tylko ok. 67 roku życia.

Cholesterol OFF
Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem ciężej się nam rozwijać i opinia płata figle. Jednak ogólnie prawda wygląda tak, że mózg starzeje się później niż kolejne „większości” swego organizmu. A my możemy o niego uważać, aby uniknąć oznakom demencji lub choćby ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle zajmują się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Zatem nie przypadek. Rozwijanie się, mienie innych pracy to najlepsze ćwiczenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich zdecydowanie dużo.
Poznaj ćwiczenia i dietę dla mózgu

Niemal niebezpieczne dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie wystawia się długiego oglądania telewizji, to dodatkowo rozleniwia nasze umysły. Ten piękny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, robiąc i pamiętając wiersze. To więc właśnie niezłym pomysłem okazuje się znajomość języków obcych czy zapisanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę bierze się szybko nie tak szybko jak kiedyś, trzeba to dotyczyć nie jako cel jedyny w sobie, tylko jako prowadzenie czegoś pozytywnego dla naszego umysłu.

Ważne i, aby zagwarantować sobie dawkę ruchu, bo – jak mawiają – w normalnym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, oraz ten zużywa że aż 20% kierowanego do systemu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf dają się zbawienne dla starszych.

Warto i zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu tak później funkcjonuje. Na prawdziwszą kondycję snu działa nie tylko ruch, a również ogólny spokój ducha. Może to warto pomyśleć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia oddaje się również dieta. Za najprzyjaźniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli można w warzywa i produkty. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny oraz zdrowe tłuszcze – czyli nie tłuszcze trans, w jakie obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin i minerałów wyróżnia się dietę bogatą w witaminy z linie B, a i przeciwutleniacze takie jak A, C, E oraz żelazo. Nie można zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach również w poszczególnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię tak działa na perystaltykę jelit. Do diety warto też włączyć orzechy.

Co istotne, ta dieta jest uniwersalna – to po prostu samo zdrowie dla wszystkiego w wszystkim wieku. Im już zaczniemy się racjonalnie odżywiać, tym dużo dla naszego układu, w niniejszym i mózgu.
Na co warto postawić, by mieć pewny umysł?

Jeśli wybierasz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, pamiętaj o własny mózg, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim mieszkaniu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń trudnych i dokładnie zbilansowanej diety. Ale lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został dokonany przez Seniorzy oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments