Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbytu surowcowym

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym Ropa naftowa to kluczowy, energetyczny surowiec, który wykonywa dużą pracę na świecie. Jej wyjątkowość liczy na tym, iż jest polecana do realizacji paliw płynnych, które dają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla mocnego oraz brunatnego ropa stanowi podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje wiec fakt, że inwestowanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
z czego pragną notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na zbycie funkcjonuje kilka wariantów tego materiału. Do najpopularniejszych uznaje się cztery rodzaje ropy. Są wówczas:

• ropa Brent – jest czerpana z działu Morza Północnego. Przylega do poziomu „słodkiej” ze powodu na małą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Stanów Połączonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To ponad ropa „miła” oraz łatwa.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy przechodzi w obecnym przypadku miejsce w Zachodniej Syberii również w ziemiach gór Uralu. Można ją zakwalifikować do poziomu „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk montujący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i dostarczanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa przenosi się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy kwalifikuje się na dwie grupy uczestników: pierwsza z nich to podmioty handlujące kontraktami w planu zabezpieczenia cen towarów (hedging). Druga liczba to spekulanci, którzy żerują na skali cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na moce kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki pomoc jest obecnie dostępne w moc firmach finansowych, jeszcze w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten instrument z racji tego, że wymaga on mniejszego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na moce kursowe. Jest przydatny na zbycie OTC (Over the Counter), lub na zbycie pozagiełdowym. Instrument ten jest lewarowany, co oznacza, iż nie trzeba dysponować tak wielkimi środkami finansowymi kiedy w sukcesie inwestycji w związki futures. W TMS Brokers dostępne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) toż w jakimś, jak dodatkowo w następnym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego instrumentu jest zatem, że inwestowanie w ropę jest tu możliwe przy założeniu pozycji niższej niż 1 lot. Są jasne dziesiętne, jak również setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z niższym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają również kiedy na zbycie forex. Ropa może żyć przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – to możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest pisany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten jest właśnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na wartość 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd także nie możemy dostać lub sprzedać tanio niż jednego kontraktu. Ten instrument jest przydatny na jednej z platform transakcyjnych w Domu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki przechodzi na celu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem może żyć cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Cechą tego rodzaju sprzętów są znacznie proste ceny, gdyż te instrumenty są zarządzane pasywnie.

Z czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w technologia naturalni mają nacisk na wycenę czarnego złota, natomiast tym indywidualnym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest osobą rozliczeniową w światowym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie prowadzić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na zbycie tego materiału energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. To tylko podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowy będzie realizował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w niedługim okresie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na materiał zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest poważną kwestią dla ludzi krajów, które zajmują ten surowiec w naszym przemyśle. Droższa ropa to piękniejszy koszt produkcji dóbr i usług, co z kolei przesuwa się na spadek marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments