Gra jest motywatorem, który sprawia, że uczniowie chętniej budzą się oddziaływaniom terapeutycznym. Kiedy wpływ melodii, rytmu, pulsu, jasnej barwy głosów i stopień ich głośności jest twórczy i zapobiegający – przechodzimy do rezygnowania z muzykoterapią.
Muzykoterapia Myślibórz
Ta nowatorska forma psychoterapii może pomóc podopiecznym dotkniętym wielorakimi zaburzeniami rozwojowymi, somatycznymi, psychosomatycznymi, kinestetyczno-ruchowymi, intelektualnymi czy społecznymi. W jaki rodzaj użyć tę szkołę w produkcji z dzieckiem niepełnosprawnym?
Muzyka jako materiał terapeutycznego oddziaływania
Wśród nowych metod książce z dzieckiem niepełnosprawnym jeszcze większą popularnością bawi się muzykoterapia, która działa uczniom w eksplorowaniu świata. Terapia grą stanowi jakimś z faktów terapii kompleksowej przechodzącej na celu ukierunkowanie ruchu, kształtowanie samoregulacji psychoruchowej, koncentracji uwagi, pamięci, kreatywności i wzrost orientacji czasoprzestrzennej. Ponadto, muzykoterapia umożliwia tłumienie neurotycznych elementów postaw lękowych, konstruktywne ukierunkowanie osobowości dziecka oraz wywołanie jego wrażliwości estetycznej.
zobacz również porównywarka cen lego
Muzykoterapia Myślibórz
Wpływ gry na organizm człowieka
Muzykoterapia to sytuacja psychoterapii wykorzystująca muzykę jako materiał stymulujący rozwój podopiecznego i wygładzający jego wzięcie. Katarzyna Błaszkiewicz, absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz autorka programu Twórczych Zajęć Muzyczno-Plastycznych, wyjaśnia, iż w konstrukcjach tej metody wyróżniamy muzykoterapię receptywną (ukierunkowaną i nieukierunkowaną) i aktywną (ćwiczenia muzyczno-ruchowe i słuchowo-głosowe, improwizacje głosem, cechem a na instrumentach perkusyjnych, psychodrama, pantomima).
Zajęcia z muzykoterapii używane w produkcji z uczniom z niepełnosprawnością
Jedną z sytuacji oddziaływania terapeutycznego w produkcji z dzieckiem z niepełnosprawnością jest koncert muzykoterapeutyczny. W trakcie takich miejsc podopieczny poddawany jest szeroko pojętej stymulacji polisensorycznej w charakterze słuchu, wzroku, dotyku, węchu i smaku. Ważną rolę w ciągu spotkań terapeutycznych wykonują ćwiczenia motoryki lekkiej i aktywizacja dziecka w rozmiarze kinestetyki. Koncerty muzykoterapeutyczne winnym stanowić montowane przy uwzględnieniu możliwości percepcji podopiecznego. Dla niemowlęcia z niepełnosprawnością sprzężoną takie miejsca przybierają formę żyć na poziomie zmysłowym.
Muzykoterapia Myślibórz
W pozycji terapeutycznej należy akcentować komunikacyjną rolę dźwięków wydawanych przez podopiecznych borykających się z sztukami w porozumiewaniu się. Warto pamiętać, że rytm, harmonika i melodyka nadają muzyce znaczenie ekspresyjne, zaś intensywność dźwięku, barwa i wibracje mają układ z emocjonalnym oddziaływaniem gry na środek. Katarzyna Błaszkiewicz dodaje, że dużo intensywnym elementem w grze jest rytm, który wraz z metrum i tempem kształtuje przebieg ładowań i wyładowań energetycznych, stymulując funkcje psychomotoryczne.
Źródło artykułu Rola muzykoterapii w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością
Muzykoterapia Myślibórz