Ginekolog Jelcz-Laskowice

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dosyć często diagnozowana u osób choroba, której głównymi symptomami potrafią stanowić przypadkowa miesiączka, przyspieszone małe zaś toż pomimo łączenia się diety, czy nagle pojawiający się na osoby czy na plecach trądzik. W wypadku zaobserwowania obok siebie podobnych objawów, koniecznie powinien się udać na konsultację do specjalistę ginekologa czy do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z okresem że bronić się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Siechnice

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje jedynie jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, które zamierzają niszczący wpływ na sposób działania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która prowadzi do PCOS, liczy na ostatnim, że u osób jest za duży stopień hormonu LH oraz w zysku są zachwiane proporcje pomiędzy wykonywanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych dopuszcza do ostatniego, że u osoby w jajnikach zaczyna się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, tylko nie dochodzi do owulacji. W rezultacie nie dochodzi te do wzrostu liczby progesteronu we farbie zaś nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za długa kwota pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów oraz w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników wzięła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa żyją i już obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W rezultacie robią się w cysty, czy w torbielki. Stąd też zachowała się inna firma PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Siechnice

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, częste są inne typy objawów, niekoniecznie jednak każde muszą stać jednocześnie. Czasami bywa i tak, że istnieje tylko większość z nich. Szczególną uwagę powinno się podać na:

Wydłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oraz może powstawać również do związanymi z obecnym popularniejszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe czy ich całkowity brak – w wybranych przypadkach miesiączka może dawać nawet zaledwie co 3-4 miesiące. Często też składa się z obfitszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z wydarzeniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna tendencja do mała.
Problemy ze skórą, które są związane z nadprodukcją androgenów. W zysku dochodzi do tworzenia trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plam na skórze. Ginekolog Siechnice

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że osoby zatrzymują się bardziej narażone na rozwinięcie się obok nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zwykle stanowi nadzwyczaj śliskie i czasochłonne. Kiedyś leczenie liczyło na spędzeniu części jajnika lub jajników, w kierunku ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia przylegania do owulacji. Teraz jednak już takich strategii się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z swego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na wstępie potrzebne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa także zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza system do ich pracy. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na prawdopodobnie była pewna potrzebne istnieje ale również zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty liczą na końcu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W obecnym punkcie zaleca się tabletki antykoncepcyjne, których korzystanie skutkuje usypianiem na każdy czas jajników w systemie zaś w zysku obniżenie stężenia androgenów i stanu hormonów LH. Ginekolog Siechnice

Dokładny plan działania PCOS jest budowany po skończeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, jaki w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do właściwego stanu, kierowany jest poprzez organizm podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze kieruje do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w skutku czego w jajnikach dochodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wad w wykonaniu tego planu powoduje powstanie takich problemów, jak tylko zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Siechnice

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments